Hericium (Korálovec ježatý) – medicinální houba na imunitu, nervy a trávení
Tradiční čínská a japonská medicína využívá k podpoře imunity a celkově správnému fungování těla širokou škálu přírodních prostředků. Jedním z nich jsou medicinální neboli vitální houby, které nejčastěji rostou na kmenech či pařezech stromů v Asii. S některými se lze ale vzácně setkat i u nás. A mezi ně právě patří hericium znamé také jako lví hříva – dřevokazná houba, jejíž vzhled naprosto přesně vystihuje český název Korálovec ježatý!
Jak vypadá lví hříva - hericium?
Korálovec ježatý (Hericium) má spoustu přezdívek, které jsou odvozené od velké, bílé, převislé plodnice připomínající lví hřívu nebo mořský korál. Setkat se tak můžete s označením vousatá nebo ježatá houba. V našich lesích roste výjimečně, převážně na buku. Tato houba totiž dobře prospívá na kmenech poraněných listnatých stromů a v klimatu podobném tomu v Číně, což je také původní domovina hericia. Již staří Číňané si byli moc dobře vědomi skvělého efektu hericia, a tak si tato houba našla své místo i v tradiční čínské kuchyni. Dříve se používala zejména k podpoře trávení a na žaludeční potíže. Dnes o ní víme, že má daleko širší využití a působnost.
V čem spočívá hlavní přínos hericia?
Podle tradiční čínské medicíny hericium působí na pět vnitřních orgánů, které vyživuje a příznivě ovlivňuje. Mezi tyto orgány patří: srdce, játra, ledviny, žaludek a slezina. Pozitivní efekt dokonce prokázaly i mnohé studie. Co se týče například působení na žaludek, hericium harmonizuje množství žaludečních šťáv, čímž předchází pálení žáhy nebo žaludečním vředům. Dále pak reguluje obsah krevních cukrů a tuků, podporuje přirozenou obranyschopnost a napomáhá likvidaci toxinů a poškozených vlastních buněk.
Poměrně novodobým objevem však je efekt hericia na nervové buňky, které podle všeho pomáhá obnovovat a chránit před poškozením. Díky tomu má hericium velký význam při neurologických problémech. V neposlední řadě podporuje také psychické zdraví.
Jaké unikátní látky hericium obsahuje?
Hlavní aktivní složkou, kterou hericium obsahuje, jsou rozpustné a nerozpustné polysacharidy. Nerozpustné polysacharidy fungují jako vláknina, díky čemuž příznivě ovlivňují střevní mikroflóru a mobilitu střev. Rozpustné polysacharidy, do nichž patří tzv. beta glukany, se naopak vstřebávají do těla.
Další skupinou biologicky aktivních látek v hericiu jsou fytosteroly, fenoly a terpeny. Ty mají antioxidační a regenerační schopnosti, které se projevují především obnovou nervové tkáně. Ve složení nechybí ani aminokyseliny, bílkoviny, vitaminy a minerály, což nasvědčuje tomu, že hericium dovede být velice efektivní i při oslabené imunitě. Z vitaminů jsou v něm zastoupeny hlavně vitaminy B a D. Z minerálů obsahuje velké množství hořčíku, vápníku, zinku, sodíku, selenu a fosforu.
Jak dávkovat a vybírat kvalitní hericium (koralovec ježatý)?
U nás lze tuto medicinální houbu sehnat ve formě kapslí nebo prášku. Při výběru se je potřeba zaměřit především na obsah polysacharidů, které ručí za kvalitu produktu. Jejich optimální koncentrace je 30 %. Menší koncentrace bude znamenat nižší efekt, vyšší koncentrace bude zase na úkor dalších aktivních složek.
Proto je za optimální množství považováno právě 30 % polysacharidů. Další věcí, kterou je dobré mít na paměti, pokud se pro konzumaci hericia rozhodnete, je to, že výsledky nemůžete očekávat okamžitě. Tak jako u většiny doplňků stravy je důležité pravidelné a dlouhodobé užívání.
Z naší nabídky na DoplňVitamin.cz doporučujeme:
Golden Nature Hericium s deklarovaným obsahem 30% polysacharidu a vysokým obsahem v kapsli 500 mg, je zárukou kvality.
Přední český výrobce medicinálních hub MycoMedica ve svém portfoliu také nabízí houbu Hericium s deklarovaným podílem 30% polysacharidů.